top of page
Zrzut ekranu 2021-04-4 o 14.33.23.png

Przenosimy się do roku 2000-ego kiedy to powstawał projekt muzyczny pod kryptonimem "WWO"*.

zainicjowany dzięki staraniu znanego dziś Rapera Wojciecha Sosnowskiego bliżej kojarzonego jako Sokół

W formacji  swój udział zaznaczył warszawski wokalista Jędker, lecz jak dobrze pamiętamy  projekt " W Wyjątkowych Okolicznościach " rozpadł się z racji rozbieżności zdań w kwestiach które do dnia dzisiejszego nie ujrzały Światła Kamer. 

Uważam, że to rozwiązanie przyniosło więcej korzyści niż pożytku oglądając dziś poczynania do których w pojedynkę dotarł Pan Wojciech Sosnowski ( SOKÓŁ).

    

Skrót WWO oznacza - W Wyjątkowych okolicznościach lub W witrynach Odbicia.

1.Intro                                              2. Masz i pomyśl

3.Dwa Sumienia.                             4. Międzynarodowa skit

5.W witrynach odbicia                     6. Jeszcze będzie czas

7.Nie ma załamka                           8. Polskie Realia

9.Krytyczna Sytuacja                      10. Pozorna Harmonia

11.Ryzyko                                       12. O. S. W. skit

13.Obejrzyj sobie Wiadomości                 14.Desiderata

15. Pozostała kwota                         16. Ile jeszcze

17. W.D.C.S.D kończy                      17. Uszanuj 2

18. Nie pisz czarnych scenariuszy

19. Dobro i zło - Outro

gatunek : Polski Hip/hop & Rap

Wydawnictwo : 6 wrzesień 2000 / BMG  Poland

Długość : 1:05:46 / 

Cofnijmy się w czasie do drugiego Krążka grupy Muzycznej WWO

pt. " Masz i pomyśl" który wyszedł na powierzchnie dzięki zaangażowaniu producenckiemu tłoczni takiej jak SONY MUSIC. 

Album składa się z dwudziestu (20) singli o łącznej długości: 

Jednej godziny i pięciu minut (1.05min). 

Legalna dystrybucja albumu Rok 2000.

Intro 

1. Zaczynając od początku pierwszy utwór nosi tytuł "Intro", którego zasady są dla większości znane, lecz dla tych którzy dopiero zaczynają z nami przygodę nazewnictwo " intro '" odnosi się do krótkiego utworu wprowadzającego nas w obliczę całego albumu. 

Wybrałem Ten krążek ponieważ już od dawien, dawna nie odświeżałem starszego repertuaru, a jestem przekonany że przedstawione w nim aranżację dostarczą nam odmiennych wrażeń niż współczesne dotąd brzmienia.   

Dwa sumienia

3. Trzeci kawałek na płycie zatytułowanej

" Masz i pomyśl " wykonawców WWO nosi nazwę - " Dwa Sumienia ". Utwór nawiązuje poniekąd do pokazania duszy człowieka, którą każdy z nas nosi gdzieś głęboko w środku lecz jak sami wiemy w dobie dzisiejszego Świata większość z nas przeobraża się w tego kim nie jest - według mnie spowodowane jest to różnorakimi doświadczeniami skrywanymi przez  człowieka.

Sokół opowiada o pamiętnych Latach z Życia Warszawskiego artysty kiedy to tak zwana Juma zaglądała w kieszeń Niemieckiego klienta samochodów osobowych. 

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 11.51.54.png

cytat SOKÓŁ

Masz i pomyśl

2. Drugi Utwór zatytułowany jest " Masz i pomyśl ", trudno nie zauważyć nawiązania do głównego tytułu albumu, który nosi identyczną nazwę. 

Singiel nawiązuje do tego abyśmy z każdym kolejnym celem, który stawiamy na swojej drodze wypełniali sumiennie  wcześniej postawione założenia. Wówczas nie powinniśmy mieć trudności w  zdobyciu upatrzonych wcześniej szczytów.

Utwór opowiada abyś zawsze pamiętał o zdrowym rozsądku oraz o tym, że chwila zastanowienia oraz refleksji nad planowanym działaniem może tylko  pomóc i zbliżyć nas do początkowo ustalonego celu. 

Oczywiście jest to rok 2000 więc Bit jak również oprawa dźwiękowa opiera się na jednolitej harmonii poprzedzonej krótkimi wstawkami czy to perkusji czy prostych screczy, może nie brzmi to mega super lecz zauważmy przekaz, który towarzyszy w tym numerze.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 11.40.38.png

cytat Jędker

Międzynarodowy skit

4. Czwarty utwór na płycie znajduje się pod nazwą " Międzynarodowa skit ". 

Jest to urywek rozmowy telefonicznej, w dawnych czasach był to jeden z pomysłów jak można zwiększyć ilość utworów pojawiających się na albumie.

Również był to czas gdy Telefonia Komórkowa zaczynała stawiać pierwsze Kroki na Polskim oraz  europejskim rynku.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 11.57.02.png

cytat wwo

W witrynach odbicia

5. Piąty utwór mieści się pt. " W witrynach odbicia ".

Dotychczas klimaturgia utworów opiera się na mocnych słowach skierowanych w stronę odbiorcy, artyści przenikają do najgłębszych oraz najtrudniejszych zdarzeń, które wryły się w miasto jakim jest Warszawa.

W moim odczuciu wygląda to jakby Artyści wcielili się w najmroczniejsze zakamarki strefy życia ludzkiego aby móc wyrazić prawdziwe bolączki, które doświadcza zwykły "Ludz "* - lecz pamiętajmy gatunek muzyki Hip/Rap od dawien dawna ma swoje początki w niekoniecznie czystym, schludnym oraz ułożonym Świecie.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.08.13.png

cytat SOKÓŁ

Jeszcze będzie czas

6. Szósty numer na płycie tytułem " Masz i pomyśl " nosi nazwę " Jeszcze będzie czas " - i tu można zadać pytanie :

Jakie pragnienia syciły w tamtym czasie Artystów i na jakie rzeczy wtedy oczekiwali ? 

Ten utwór chyba najbardziej zapamiętany przez szersze grono słuchaczy, pamiętam chodząc do szkoły Średniej tych Typów którzy notorycznie na przerwach przesłuchiwali ten singiel - oparty na miłym dla ucha oddźwięku, dosadnych wypowiedziach które mówią, że nic samo i łatwo nie przychodzi - " sam " 

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.16.30.png

cytat JĘDKER

Nie ma załamka

7. Siódmy utwór nosi tytuł " Nie ma załamka ".

Ciekawy nastrój panujący w tym dziele  - odzwierciedlając rap przepełniony kreatywnym połączeniem dobrze dobranych rymów wplatanych w tekst - w dzisiejszych czasach trudno aby ktoś jeszcze tak rapował miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się osobowość która nada staremu brzmieniu nowy charakter - coś na rodzaj starego odrestaurowanego fotelu z lat PRL-u, który po latach pojawia się w waszym pomyśle na wystrój mieszkania.

 

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.31.11.png

cytat JĘDKER

Polskie Realia

8. Na kolejnym miejscu na liście znajduje się tytuł " Polskie Realia ". Świetnie oddający i pokazujący jakie rzeczy rządzą nie Tylko w Polsce ale i na Świecie są to między innymi układy oraz znajomości bez których nie dostaniesz dobrze płatnej pracy lub po prostu nie załatwisz potrzebnych pozwoleń które dziś sterują całym Światem. 

Szczególnie widać to w dzisiejszych czasach kiedy młodzi Polacy za podobną tyrę* dostają 3 razy mniej niż ludzie żyjący na zachodzie Europy. 

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.34.47.png

cytat wwo

Krytyczna sytuacja

9. Dziewiąty singiel z albumy WWO -

" Masz i pomyśl " umieszczony jest pod nazwą " Krytyczna Sytuacja ". Kolejny refleksyjny numer skłaniający nas do przemyśleń nad pewnymi kwestiami które otaczają każdego człowieka. Sokół od lat potrafił połączyć te dwa różne od siebie światy, czuć na tej płycie mnóstwo emocji z którymi pragnęli się podzielić artyści - osobiście jeśli jesteś interesantem Rapu lub w przyszłości chciałbyś zostać cenionym Muzykiem ta płyta na pewno otworzy Ci drzwi do innego postrzegania wartości - ponieważ są to prawdziwe ludzkie bolączki dni powszednich.  

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.43.47.png

cytat wwo

Pozorna Harmonia

10. Dziesiąty numer z płyty " Masz i pomyśl " formacji WWO brzmi dość intrygująco mianowicie " Pozorna Harmonia". 

Utwór nawiązujący do wydarzeń dnia codziennego pokazując prawdziwe oblicze tego Świata, który przedstawiany jest w sposób odmienny od rzeczywistości w nim panującej. 

Pamiętajmy aby doceniać to co mamy w tym rzeczywistym momencie i aby nigdy nie zapominać o Rodzinie, bliskich nam osobach oraz o ważnej kwestii mówiącej : 

Przez jakie trudy życia przeszli nasi Rodzice aby nam żyło się na dostatnim poziomie.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.43.47.png

cytat wwo

Ryzyko

11. Kolejny utwór na płycie nosi tytuł " Ryzyko". Do jakich elementów naszego funkcjonowania ma się ta nazwa ? Czy chodzi o ryzyko w biznesie, kasynie, miłości czy zawsze należy podejmować ryzyko w zadaniach nałożonych na siebie - znasz to przysłowie

" Kto nie ryzykuje nie pije szampana"

tak więc jaka jest odpowiedź na te zagwozdki.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 12.56.20.png

cytat wwo

O.S.W / skit

12. Dwunasty Track na płycie znajduje się pod tytułem " O.S.W." jest to tak zwany skit. 

Co oznacza ten termin w muzyce hip-hop&rap ? 

Skit jest to przeważnie krótka wstawka, przerywnik miedzy poszczególnymi singlami na danej płycie często są to dźwięki, melodie, rozmowy lub jakieś mixy innych utworów/aranżacji. 

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 14.12.20.png

cytat wwo / masz i pomyśl

13. Kolejny singiel na płycie " Masz i pomyśl " pradawnego składu WWO nosi nazwę 

" Obejrzyj sobie wiadomości ". Ten rapowy przekaz mówi o ciągłej manipulacji mass-medi i przepełniającej znieczulicy serc ludzkich. Chociaż docierają do nas informacje z całego Świata o ciągłych walkach, głodzie oraz bezdomności to w dobie dzisiejszych wydarzeń możemy zauważyć, iż przez 20 lat pomoc w tym kierunku zbytnio nie uległa zmianie. 

Czy tak Trudno się porozumieć w sprawie które Poletko Ropy naftowej należy do danego Sheika ? Czy tak trudno stworzyć minimalny fundusz roczny w postaci np. 1 mln PLN który będzie miał za zadanie badania, a w późniejszym czasie odkrywkę Polskich złóż np. popularnego dziś urobku bursztynu. 

Posłuchaj bo warto, chyba. 

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 14.17.37.png

cytaty SOKÓŁ

Obejrzyj sobie wiadomości

Desiderata

14. Następny singiel WWO na płycie nosi tytuł

" Desiderata ". Spokojna aranżacja utworu, kojarząca mi się z poetycką recytacją nadającą się z w sferze filmów dubbingowanych lub reklam osobiście jest to jeden z nielicznych głosów które słucha się z zaciekawieniem. 

Nie sądziłem, że przesłuchanie tych klasyków od deski do deski może przynieść rozwiązania na niektóre z moich problemów.

Spowolnienie życiowego Trybu życia - możliwe że poniekąd udało się w porównaniu do wcześniejszego funkcjonowania - i z tego mogę być zadowolony. 

Zrzut ekranu 2021-04-3 o 15.05.38.png

cytaty SOKÓŁ

Ile jeszcze

Pozostała kwota / skit

15. Następny utwór na płycie to dwudziesto sekundowy  Skit  o nazwie " Pozostała Kwota".

Nic nie możemy powiedzieć o tym remizie, jednak możemy stworzyć pewną zabawę : 

Czy rozpoznajesz instrumenty występujące w tym singlu jak dla mnie jest to mandolina lub pojedynczą struna gitary z dodatkiem dźwięku rozmowy telefonicznej. Nic trudnego, a w tamtych czasach dostarczało taki bajer.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 14.24.30.png

cytaty WWO

16. Szesnasty singiel na płycie WWO - " Masz i pomyśl " zatytułowany jest " Ile jeszcze ". 

Nasuwa się pewna myśl mianowicie czy zauważyliście, że zazwyczaj płyty wychodzące od Sokoła - w tym wypadku formacji WWO liczą zawsze dużą liczbę Piosenek, które przeważnie w większości trafiają w gusta słuchaczy ? 

Dzięki temu utworowi możesz doświadczyć typowo ulicznego klimatu połączonego ciężkim bitem, dosyć dosadnymi rymy - przeniknięte uderzeniami talerzy lub prostym uderzeniem na perkusji.

Zrzut ekranu 2021-04-3 o 15.47.24.png

cytaty SOKÓŁ / JĘDKER

W.D.C.S.D - kończy

17. Siedemnasty kawałek na płycie nosi nazwę "W.D.C.S.D kończy ". Aranżacja oparta jest na radosnej wersji dźwięków, w imprezowym standardzie - opowiadający dni powszednie w WWA. Słychać jakich rzeczy brakowało w tamtym czasie chłopakom oraz co im dawało satysfakcję. Poniekąd mówimy o błahostkach, ale najlepszy rap zawierał w sobie prostotę i mówienie co nas trapi bez zbędnego owijania w bawełnę.

Zrzut ekranu 2021-04-3 o 16.17.03.png

cytaty SOKÓŁ / JĘDKER

Nie pisz czarnych scenariuszy

Uszanuj 2

18. Osiemnasty kawałek z płyty grupy już nieistniejącej WWO znajduje się pt. " Uszanuj 2".

Chamski, mocny i wulgarny wers mocno pokazujący pazur tak zwanego bożyszcza nastolatek - na którego widok dziewczyny ściągają staniki.

Jeśli mamy podsumować całokształt płyty to informacje, które zawierają dają sto razy lepsze emocje niż starania co poniektórych współczesnych raperów młodej Polski.

Zrzut ekranu 2021-04-3 o 18.28.59.png

cytaty SOKÓŁ

19. Kolejnym utworem na płycie prezentuje się singiel o nazwie " Nie pisz czarnych scenariuszy ". Tytuł nawiązuje metaforycznie do zjawiska mówiącego o wierze w własne umiejętności i aby na siłę nie próbować wmawiać sobie, że dane założenie jest nie możliwe do zrealizowania.

Czy idziemy w dobrą stronę, jakie wartości w wersach znajdziemy na tym nagraniu ? 

Rytmicznie mieszanka nowoczesnego jak na ten czas Rockendrollowego brzmienia.

Zrzut ekranu 2021-04-3 o 18.47.48.png

cytaty WWO

Dobro i zło

20. Ostatni kawałek na płycie

" Masz i pomyśl " składu WWO zowie się

" Dobro i zło ". Jest to Outro czyli utwór zamykający płytę, ciekawa aranżacja z dodatkami różnych instrumentów w tle.

Nie jest to normalny utwór, można było by powiedzieć, że chodzi tutaj bardziej o wsłuchanie się w linie melodyczną oraz instrumentalne. 

Tytuł nawiązujący do walki Dobra ze Złem czy jest to trafne porównanie myślę, że tak ponieważ w każdym z nas znajduje się cząstka zła i dobra - ważne jest aby potrafić rozróżniać te wartości i starać się niwelować, przekształcać złe cechy w dobre nawyki.

Zrzut ekranu 2021-04-4 o 10.55.29.png

cytaty WWO

bottom of page