top of page
Zrzut ekranu 2022-08-20 o 21.55.47.png

bonus

bonus

8. jupiter prod. #sirmichu

uff odetchnąłem z ulgą widząc na szyldzie numer 8 w dalszej części interpretacji kultowej płyty pt. keptn w wykonaniu Tede & Sir Michu jeśli ktoś by zapomniał. jeśli chodzi o utwór Jupiter, to znajduje się on w tej cześci odświeżanych utworów patrząc na datę powstania czyli rok 2016 - nie będę ukrywał i wciskał wam kitów, że odsłuchuję wszystkie wykony bo tak nie jest, w podsumowaniu określę wam ile naprawdę kontketnych singli jest na mojej liście hitów.

Zrzut ekranu 2024-02-9 o 12.10.17.png
Image by Arnaldo Aldana

tematyka przewodnia w klipie pt " JUPITER" tede 

Chcą obejrzeć teledysk do tego utworu jak zawsze odnośnik znajduje się wyżej na miniaturce wokalisty. 

klip stworzony w scenerii gdzie pojawia się dużo dymu, spektakularnych efektów specjalnych i wszędzie jest mnóstwo sałaty - na początku byłem trochę zdziwiony bo przecież kogo w dzisiejszych czasach stać w warszawie na własną działkę lub ogródek gdzieś poza centrum ale widocznie, niektórych warszawiaków chyba tak.

Osobiście w młodości to był jeden z utworów, który pasował idealnie do moich etapów życiowych, może stąd pomysł, żeby

"brać z życia pełną garścią "

kilka wstawek omawiających skąd wywodzi się wybrana nazwa przez autora całego tego przedsięwzięcia. 

Jest kilka rzeczy do których jesteśmy w stanie się odnieść np. film w reżyserii Lilly Wachowski oraz Lana Wachowski pod nazwą "jupiter - intronizacja". kolejną rzeczą nazwa ta odnosi się do gazowego olbrzyma, który dziś nosi nazwę Jowisz czyli podaliśmy dopiero drugi przykład, a znaleźliśmy się w kosmosie. ostatnim porównaniem może być coś z dziedziny militarnej czyli PGM-19 JUPITER jest to jedna z arsenału rakiet balistycznych używana przez siły powietrzne USA skonstruowana przez nikogo innego jak dr. Wernher'a von Braun członka Nazistowskiej ekipy, która o mały włos nie doprowadziła Ziemi na skraj zniszczenia, ale jak zawsze amerykanie w swej dobroci i kierowaniu się dobrem wszystkich innych zbrodniarzy tylko oczywiście nie moim uznała tego człowieka przydatnym, co pomogło mu uzyskać amerykańskie obywatelstwo i życie w spokoju tuż po II wojnie światowej.

Image by SIMON LEE
Image by Bob Osias
Image by Jakob Owens
Image by Bob Osias
Image by Bill Jelen

tede

"

Cześć xyz
To jest pierdolony, certyfikowany banger
Przybujane pod warzywniakiem... Styl
Właśnie tak!

Wchodzę do studia ubrany cały na czarno
Nie dygaj, czasem to wkurwia, to tu nie umarło
Weź się nie niepokój, ziomuś, jaka solidarność?
Znam paru was, stówa, chcecie, żebym nie ogarnął?"

pierwsze wersy to oryginalne przywitanie i złożenie deklaracji jakości, że wszystko co wychodzi spod skrzydeł wytwórni Wielkie Joł musi nieść za sobą gwarancje produktu, który dostajesz kupując asortyment od tej warszawskiej firmy.

Czemu pod warzywniakiem ? raczej nie chodzi tutaj o tego piłkarza grającego niegdyś w reprezentacji polski, a bardziej opowiadałbym się za świeżej jakości polskim produktem medycznej marihuany -lecz to tylko moje wzniosłe przypuszczenia.

Następnie raper opowiada o swoim ulubionym kolorze garderoby jakim jest kolor czarny, ponad to Tede wspomina również o grupie politycznej noszącej nazwę Solidarności - chyba wszyscy pamiętacie jej kilku członków byli to między innymi : Piotr Maliszewski, lech wałęsa oraz Anna Walentynowicz.

Location_ Keraniganj Shipyard, Dhaka, Ba

tede

"Jupiter na mnie, właśnie, pogaście światła
Wciąga mnie rapgra, zaczynam granie, dokładnie
Jebane 19 lat mam
Budowałem tą karierę, co mi podupadła w trakcie

Teraz patrzcie, taka prawda, dzisiaj bangla mi po maksie
Żyć życia górną półka, na balangach ponad pół go
I nieśmiertelna wyliczanka w kółko scena, klub, studio
Ten rap tak wiele dał mi, ten rap tak wiele wziął mi"

Image by NASA

kolejne wersy nawiązują do zwrócenia na siebie uwagi w dobie dzisiejszego przemiału gwiazd, które tworzą się na polskiej scenie muzycznej, następnie raper wspomina, że wychodzi na prostą jeśli chodzi o jego przebieg artystyczny na scenie i zaznacza, że to już 19 lat kiedy ma styczność w branży fonograficznej.

Bywały lata chude oraz tłuste jak sami wiecie przeprawa przez coś co w Polsce nie miało miejsca bywała dla wszystkich raperów zaczynających w latach 90 bardzo różne epizody, ale nieliczni przetrwali ten wyścig i po dziś dzień mają czynny udział na scenie estradowej i nie tylko.

Ostatnimi elementami jest zachęta do braku ograniczeń w swoje marzenia i ryzykowania często w rzeczy, w których ty widzisz potencjał, a reszta zbywa ciebie mówiąc, że to na pewno plan skazany na porażkę.

tede

"Ale to nie mnie wziął za kark i nie powiedział, "Ciągnij"
To prawda, nieźle mnie przeczołgał
Wiesz, że to są fakty
Ale nikomu go nie oddam, za żadne skarby!"

króciutkie cztery werseciki - podmiot liryczny szczerze opowiada, że mnóstwo siły, Energi, pasji i pieniędzy musiał poświęcić dla tego fachu ale wyznaje również, że to jest to co w życiu przynosi mu największą radość.

tede

"Liczyli na to, że się zachlam, czy zaćpam
A prawda taka, że rap dalej grać mam
I będę łapać, ile mieści się w garściach
Debile sami mi przynieśli to na tacach

Mówią, "Jaca-farciarz"
I znowu robię tu rozgardiasz, ogarniasz follow?
Do teraz ta sama opera, aria solo?
I pozdro dla menagera, alias Olo""

Image by Aditya Chinchure
Image by Gabriel Varaljay

zazdrość ludzka nie ma pojęcia szczególnie w naszym kraju, a w szczególności w stolicy tam to jest istna przepychanka kto dostanie etat w telewizji - wyobrażam sobie minę tych ludzi, którzy starali się stając na głowie aby dostać angaż w jednej z produkcji, a co się okazało, że to Jacek miał tam wejścia wcześniej niż inni.

Już w tamtych czasach społeczeństwo było pogrążone w narkotykach i podmiot liryczny tak to wyraża, że jego wrogowie najchętniej tak by go widzieli - no szkoda mi tych ludzi nic nie rozumieją.

Raper mówi o sobie, że jest szczęściarzem mając możliwość tworzenia czegoś większego - ale nigdy nie byłem przekonany, że Tede jest amatorem występów operowych.

Ostani wers śle ku swojemu managerowi, podejrzewam, że wyręcza go w spory sposób.

tede

"

Jedziemy szybciej i dalej, jak zwalnia sporo
Rap mnie nauczył nie oglądać się na innych
Jak się nie poddać i w głowie być silnym, tak
My odgrywamy tu tak różne filmy

Inne tripy, podróże i nagrywamy inny rap
Coś mnie w tym urzec musiało, te temu życia pół
I to nie siano dało moc Tede'mu bycia tu
I nie odwiedzi człowiek tego, co jest w zgliszczach już
Dzieciaku, co drugiego ciecia tu do pieca włóż, pieca włóż, pieca włóż"

kończąc ten krótki bengerek - podmiot liryczny mówi o swoich dokonaniach o których ty w danym czasie możesz tylko pomarzyć. Tede wspomina również jak dużo pewności siebie, samodyscypliny oraz wyrobienia w sobie pewnych nawyków przyniosła mu praca z muzyką i publicznością - mówi " dzięki pracy w środowisku rapowym moja pewność siebie wzrosła do niebagatelnych rozmiarów..."

zahacza również temat siana, że to nie był ten główny wyznacznik dzięki, któremu odniósł taki sukces na ten wyczyn złożyło się mnóstwo elementów w szczególności odbiór publiczności , która w jego twórczości odnajduje swego rodzaju ukojenie w prywatnych bolączkach dnia codziennego.

Nie zapominajmy również o tragedii, która dotknęła miliony ludzi po to aby teraz Niemcy mogli żyć w spokoju i dostatku - nikogo nie obwiniamy takie były czasy i każdy władca działający na rzecz swoich obywateli musi podjąć czasami drastyczne decyzję - oby nigdy się już to nie powtórzyło, tym razem można zdobywać gospodarkę technologią i odważnymi decyzjami bez rozlewu krwi.

Image by Mateus Campos Felipe

ODSŁUCH W CIĄGU 7 LAT :

3.1 mln wyświetleń oraz 25 000 łapek w górek.

Zrzut ekranu 2024-02-9 o 13.48_edited.jpg

W ZAMIAN ZA WSPARCIE 15 % udziałów jest już Twoje. #tede

Image by Smartworks Coworking
Zrzut ekranu 2024-02-9 o 15.07.26.png

czy wiesz, że istnieje pewna Crypto o nazwie Jupiter ?

grafika pochodzi ze strony coinmarketcap i ma cel informacyjny.

9. 69 ziomeczków & prod. Sir Michu and feat " abel"

nadszedł kolejny numer na płycie pt. "Keptn" wyemitowany podczas mam wrażenie  niekończącego się maratonu ponad 20 kawałków. 

z analiz i mojej obserwacji wynika, że lepiej jest wypuścić płytę, która ma w sobie maxymalnie 10 kawałków ale takich na full wypasie, aniżeli 26 z czego większośc słuchaczy przeleci przez wszystkie niczym pędząca strzała i może część z nich wybierze sobie kilka utworów z tej ogromnej sterty. 

Nawet jeśli płyta zrobiona była dla prawdziwych fanów to i oni w codziennym odsłuchu wrócą może do 3 lub 4 kawałków, ponieważ takie są realnia dzisiejszego internetu. 

Jak by to powiedzieli muzycy, którzy wybili się na kilku utworach ? lepiej kilka bengerków niż stosy niedosłuchanych płyt.

Jak widzicie utwór nie jest zbyt głośno odbierany co widać poprzez pryzmat wyświetleń w aplikacjach muzycznych. orginalny youtube.com tam licznik pokazuje ponad 1,3 mln wyświetleń, a jeśli chodzi o app muzyczną music.youtube.com to mamy ledwo ponad 500 tyś...

Zrzut ekranu 2024-02-17 o 00.32_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-02-17 o 00.48_edited.png
Image by Marius Masalar
Zrzut ekranu 2023-08-6 o 08.10.24.png

WYŚWIETLENIA

Utwór w krótkim streszczeniu opowiada o zbyt dużym zafascynowaniu swoją osobą, co prowadzi do wyolbrzymiania swojej pozycji na rynku warszawskiej elektronicznej muzyki. prostym przykładem są nowi, młodzi raperzy, których statystyki prezentują się w ten oto sposób.

Zrzut ekranu 2024-02-17 o 01.37_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-02-17 o 01.38_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-02-17 o 01.38_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-02-17 o 01.45_edited.j

jeśli chodzi o artystę, który w tym kawałku próbuje rapować to zawsze miałem trudno i ciężko, aby zaakceptować jego wokal - postać abl'a jest jak dla mnie oczywiście w mojej subiektywnej ocenie troszkę przekoloryzowana  i jakoś nie mogę dopasować się do tego artysty.

tede

"Damn ziomeczki teraz to
Sobie wgrajcie napisy!
Autotunowe ziomeczki: Tede, Abel
Sir Michu mordo, mordini
"

wstęp jest prosty do rozszyfrowania, w tych kilku wersach chodzi o przedstawienie postaci takich jak : wykonawcy czyli tede oraz abel i producent muzyczyny sir mich. mowa w tym tekście jest również o pokazaniu możliwości, które daje tworzenie muzyki przy wsparciu : auto-tune lub audio-tune w zależności od nazewnictwa. 

a czym to właściwie jest tak technicznie mówiąc to rodzaj oprogramowania do edycji, korekcji i różnego rodzaju bilansowania dzwiękiem.

Jest jedna rzecz, którą udało mi się wyszukać w tym fragmencie i nie powinno was to dziwić, ponieważ Jacek od zawsze interesował się sferami politycznymi i tu macie przykład:

" sobie wgrajcie napisy"

gdy przyjrzymy się bardziej ostatniemu słowu można doszukać się słowa :

" PIS "

czyli Prawo i sprawiedliwość i to może być prawda bo oglądając nowe odcinki tede'go można się natknąć na odcinek, w którym Jacek pokazuje pamiątki polityczne.

odsyłam was do tego odcinka akcja kolekcjonera zaczyna się od 29:30 minuty.

woman in black long sleeve shirt using b
Image by Samuel Ramos
Zrzut ekranu 2024-04-20 o 12.12_edited.j

jeśli chodzi wam o odpowiedź z jakich programów najlepiej skorzystać to szczerze mówię -

to już nie moja bajka i nie mój zakres wiedzy, nie chcę was oszukiwać mówić, że macie wybrać np. ten program bo dziś jest on w promocji na allegro.pl lub media-expert lub rtv-euro-agd

po tego rodzaju informacje musicie udać się do producentów muzycznych i tam  bezpośrednio szukać odpowiedzi.

dlatego odsyłam was do kilku wywiadów z sir michem, który przybliży wam tematykę produkcji dźwieku od podszewki.

tede

"Ziomeczku, ziomeczku, ziomeczku, ziomeczku
Wciąż słyszę ziomeczku
Bo tyle ziomeczków mam
Ci sami przed laty mówili mi wieprzu
Ciosani debile by dziś się kłaniali w pas
Walić was, walić was, ziomeczku, ziomeczku
A znamy się przecież tu sami już kupę lat"

co oznacza słówko ziomekczek ? w prostym znaczeniu jest to osoba z naszego bliskiego otoczenia którą dążymy szacunkiem oraz zaufaniem, której jesteśmy w stanie powierzyć nasze sekrety oraz tajemnice. 

w tym tekście widzimy jednak swego rodzaju OKSYMORON, odnoszący się do słowa "ziomeczek" ponieważ, raper używa tego sformułowania w sposób pogardliwy.

bardziej chodzi tutaj o tych niby ziomeczków, którzy udają znajomość tylko po to aby zyskać swego rodzaju majętność materialną.

zauważyć można w tych kilku wersach poruszenie, któremu towarzyszy zdenerwowanie  rapera przez to że Pan Jacek nigdy nie był osobą szczupłą, wręcz przeciwnie choć jest zapalonym rowerzystą to nigdy nie prezentował mega formy sportowca. po prostu był osobą otyłą dlatego słowo " wieprz " nie wzięło się z nikąd.

Image by Kimson Doan
Image by Heather Doty

tede

"Ziomeczku, ziomeczku weź pożycz pięć stówek
Bo kurwa chuj w dupę komputer padł
Ziomeczku, ziomeczku masz kłopot ziomeczku
Tak widzę ziomeczku, lecz kurwa bij dzidę
Weź ochłoń ziomeczku i goń się
Ziomeczku, chcesz hajsu ziomeczku
To dzwoń na Provident"

Image by Jonathan Cooper

wszędzie te pieniądze pieniądze, które coraz częściej przeplatają się w muzyce ważne, żeby one nie przysłoniły całego przekazu, który zawarty jest w całokształcie twórczości. jeśli jest to zbilansowane na całej płycie wówczas to ciekawe dopełnienie klimatu zawartego na płycie.

 raper wspomina również jeden z banków, w którym w szybkim czasie i bez zbędnych formalności możesz załtwić sobie credo tylko zwróć uwagę jaki jest ogólny koszt kredytu.

tede

"Przeżuwam orbit i patrzę spokojnie, bo
Spływa to po mnie, on spierdala wzrokiem
Zaledwie przed rokiem jak
Szedłem pod blokiem
To kurwa on z kumplem nie
Widział tu z okien mnie
Przepijam to sokiem więc, ziomeczku"

kolejne wersy nie są zbyt trudne w interpretacji ale bardziej wizualnie ciekawi mnie jaka guma do żucia smakuje artyście najbardziej. jest wiele rodzajów gumy do żucia, a tak a pro po to czy wiecie jak powstaje guma do żucia, z jakich składników jest ona wytwarzana ?

podstawowym składnikiem jest oczywiście kauczuk, oh przepraszam pomyliłem się kauczuk wykorzystywany jest przy produkcji innego rodzaju gumy tutaj mamy do czynienia z tak zwaną bazą gumową, cukrem, syropem skrobiowym i innymi tajemniczymi składnikami.

artysta przytacza również słowa skierowane do tajemniczej postaci w warszawskim półświatku kiedy to zabiegał o atencje pewnej osoby, która widocznie miała go gdzieś.

ponad to odsyłam was do reklamy dzięki, której wspierasz dentystykę dzieci, których rodziców nie stać na kompleksowe usługi dentystyczne.

dziel się uśmiechem 

                                         więcej Tu

tede

"Ziomeczku nie pieprz tu, że okej jest
Bo w podobie tobie ziomeczków tu teraz jak
Pęczków się kręci tu wokół mnie
Jebię ich ogólnie
Ziomeczki ziomeczki co dzisiaj tak mili są
A parę lat temu to kurwa już widzę
Jak dla mnie by oni zrobili coś"

Image by Armand Khoury

kolejne wersy to bardziej powtórzenie to o czym nawijał już wcześniej raper, że każdy próbuje dziś wspinać się po szczeblach kariery poprzez znajomości ale nie ma się czemu dziwić bo właśnie tak wygląda dziś budowa tego świata.

wszędobylskie wchodzenie sobie w pośladki i klepanie się po plecach tak bardzo zepsuty jest dziś ten schow-biznes.

tede refren/abel

"Ziomeczku, ziomusiu ziomalku, ziomuniu
Koleszko, koluniu typeczko typuniu
Ryjuniu, ryjeczku japeczko, japini
Mordeczko, mordini chuj z nimi!

Ziomeczku, ziomusiu ziomalku, ziomuniu
Koleszko, koluniu typeczko typuniu
Ryjuniu, ryjeczku japeczko, japini
Mordeczko, mordini chuj z nimi !!"

Image by Moritz Kindler

refren śpiewany na dwa głosy w wykonaniu tedeg'o i abl'a - można powiedzieć, że dosyc ciekawie to wyszło. jeśli chodzi o tekst nie znajdziemy tu zbyt dużej ilości metafor i przenośni.

abel

"Ziomku, ziomeczku

Gdzie nie spojrzę wszędzie
Ziomeczków bez liku
Chcą żeby na bity kładł feat'y
Choć kiedyś bylem dla nich jak liliput
Mały, trochę to się pozmieniało, duży
Krok, wchodzę na bity, idę na całość
Ziomeczku, no co ty -  napij się, zrób "

szczerze powiedziawszy nie wiem ile osób wchodzi w skład NWJ czyli sztabu ludzi pracującego na sukces całej wytwórni. z tego co się orientuje to najbardziej znanymi pracownikami wytwórni są lub byli : TEDE, SIR MICH oraz Kamil „Jakuza” Jaczyński i jeszcze paru innych.

oprócz tego mowa jest o wspomaganiu przez siebie zaprzyjaźnionych artystów, poprzez dogrywanie zwrotek w różnych ich projektach.

mówiąc o projektach to zapraszam was do obejrzenia tego numeru pod nazwą Rezzi. 

czy to przypadek, że w utworze z 2017 pojawiaja się litery Z i mowa o ataku nuklearnym, czyżby Jackowi udało przepowiedzieć się przyszłość ?

ostatni wers kończy się nawiązaniem do abstynencji - nie pij za dużo bo to przeszkadza w kończeniu bieżących spraw.

abel

"Z nami głupoty, głęboki wdech
Bo ktoś mydli mi oczy
Co z boku pieprzyłeś pamiętam
A w głowie skoroszyt
Wiem, że do każdego sukcesu
Dorzucić chcesz parę groszy teraz!
Byle nie dwanaście, stół, a apostołem Judasze
Suto zastawione to moje to nasze NWJ
"

Image by Francesco Alberti

nadal nie wiemy do kogo kierowane są wersy rapowane przez abl'a - tak jak zaznaczyłem na wstępie utwór ten nie należał do tych, które przypadły mi najbardziej do gustu poprzez praktycznie powtarzającą się puent'e.

jedynie do czego możemy się odnieśc to postać Judasza, który był jednym z apostołów Jezusa, którego w późniejszym czasie wydał pod sąd faryzeuszy. 

po waszej lewej stronie umieszczona została figura, posąg przedstawiający dwie postaci Jezusa i prawdopodobnie Judasza, który patrzy na umierającego już Jezusa chrystusa.

abel

"W koronie lecimy w trasę
Szukam miejsc w kraju gdzie nie bylem
Na mapie z pamięcią na bakier
W portfelu ma papier
Półobrót karate, ziomeczku watahę bierz
Ziomeczki kumate, który jest kamratem wiem
Nowych przyjaciół nie chcę
"

przechodzimy do kolejnych wersów i tutaj już możemy wynieść kilka przenośni metaforycznych przede wszystkim na pierwszą myśl odnośnie korony narzuca nam się klub sportowy wywodzący się z miasta kielc czyli korona kielce.

ale to nie wszystko kolejnym porównaniem i zagadką ukrytą w tekście może być pasmo górskie zwane : korona Gór polskich jest to zbiór 28 szczytów wchodzących w skład pasm górskich np. śnieżnik, śnieżka bądź babia góra.

dlatego jeśli szukacie miejsc na kolejne tripy to polecam wybrać się właśnie na jeden z tych 28 szczytów.

następnie mowa jest o sztukach walki takich jak karate, bardzo ciężka dyscyplina sportowa wymagająca od nas dużego poświęcenia i wielkiego zapału aby zdobyć upragniony czarny pas.

ostatni element mówi o nowych przyjaciołach wychodzę z podobnego założenia, które mówi, że nie zawsze musisz szukać nowych przyjaciół ale zawsze możesz współpracować z ludźmi chcącymi zarobić kilka baniek - tego chyba nigdy za mało w dobie dzisiejszych czasów.

Image by Welkin Chen
Image by Markus Spiske
Image by Thomas Bonometti

abel

"Więcej, widzisz zwycięzcę - jestem
Diamentem, a ty nawet nie węgiel
Wytnę ci nerkę tępym narzędziem
Nie będziesz ziomeczkiem, zwolnij
Trzymam poziom
A ty arbuzie najwyżej poziomki"

I traz niestety nastał czas rozliczeń jeśli chodzi o rapera kiryjącego sie pod pseudonimem abel.

czy jest on tak wielkim zwycięzcą jak ma o sobie mniemanie spójrzcie na jego dyskografię:

oczywiście klikając w album przeniesiesz się do poszczególnego albumu w aplikacji muzycznej youtube music.

Zrzut ekranu 2024-04-22 o 09.46_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-04-22 o 09.46_edited.j
Zrzut ekranu 2024-04-22 o 09.46_edited.j

jak myślisz drogi słuchaczu czy tego rodzaju niewielka dyskografia upoważnia wokalistę aby mówił o sobie zwycięzca ? moim skromnym zdaniem to raczej zbyt duże słowo zwłaszcza kiedy masz przy sobie ludzi, którzy siedza w tym bagnie muzycznym od dawna, jesteś na ty z Jackiem pseudo Tede, masz do dyspozycji studio, świetnego producenta muzycznego jakim jest sir mich, imprezujesz z różnymi warszawskimi celebrytami wedllug mnie to raczej słabe osiągniecie mając tak wiele rzeczy do dyspozycji.

Nie mówię, że trzeba mieć odrazu kilkanaście albumów no ale szanujący się raper powinien przynajmniej 1 album rocznie wykonać - takie jest moje subiektywne zdanie, nie musi on zawierać nie wiadomo ile piosenek - myślę, że album na którym znajdziemy 10 ciekawych numerów spełnia oczekiwania każdego słuchacza aniżeli 25 utworów o niczym.. spójrzmy na Palucha i jego projekty od 2016 roku do 2018 przez 3 lata powstały 4 godne polecenia projekty.

Zrzut ekranu 2024-04-22 o 12.52_edited.j

kolejne wersy to jedynie próba podkręcenia swojego wybrzmiałego ego, nie wiemy dokładnie czy te wersy o wycinaniu nerki były adresowane bezpośrednio do kogoś, lecz mnie taki rap nie rusza - przykro mi abel nie tędy droga. gdyby nie tede to nawet twoja płyta nie znalazłaby się w mojej galerii sław więc doceniaj swoich ziomeczków bez których nic by nie powstało.

tede

"Ziomeczku, ziomeczku i wiesz już w powietrzu
Coś wisi ziomeczku już mówią o
Tedunio i sześciu koleżków gra mecz tu
Kodując przejmują dziś tu to show
Jest suto ziom wie coś
Bo idzie ta fama i nasze
Na wierzchu jest znowu tu"

ten utwór w całości stworzony został o schemat typu " co wy tam gadacie, my wiemy lepiej" takie są moje subiektywne odczucia ale każdy może interpretować to na swój własny sposób. drugą zwrotkę już nawija tede - w opowieści jak to niemiłosiernie dużo wszystkiego jest w wytwórni NWJ, ale gdybyśmy porównywali polskie fundusze z amerykańskim portfolio gwiazda to de fakto - nie macie niczego panowie.

Image by Vita Vilcina

tede

"A kto był tu ze mną jak miałem beef?
Chyba to nie ty
Więc japę dziś zamkniesz ziomeczku
Za bilet płać
I menciu nie męcz już gdzie byłeś w
Infamii ziomeczku jak ja tu robiłem rap? "

Zrzut ekranu 2024-04-22 o 13.27.03.png

tede wspomina czasy kiedy podejrzewam prowadził beef wywodzącym się z poznania Ryszardem Peja andrzejewski.

no i tu przyznam racje polska wtedy była bardzo podzielona i jest tak zawsze, że polacy sami z sobą się kłócą lecz dla marketingu obydwu panów wyszło to chyba im dobre patrząc z perspektywy lat.

ODSŁUCH W CIĄGU 7 LAT :

509 TYŚ wyświetleń oraz 6800 łapek w górek.

PRODUKCJE / PŁYTY / RADIO NA BAZIE PANA JACKA.

Zrzut ekranu 2023-10-27 o 01.37.55.png
Zrzut ekranu 2023-10-27 o 01.38.04.png
Zrzut ekranu 2024-04-22 o 15.36_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-04-22 o 15.39_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-04-22 o 15.45_edited.jpg

10. szpanpan / tede prod. sir mich

Kolejny numer z płyty pt. keptn brzmi "szpanpan" i jest to jeden z tych utworów, które najbardziej lubię jeśli chodzi o ten projekt muzyczny.

Każdy słuchacz na pierwszy rzut oka myśli, że chodzi tutaj o trunek pod nazwą w dobie dzisiejszych czasów nie można pisać oraz rozmawiać i reklamować alkoholi mocnych ale 12 browarów jak wyżłopiesz pod sklepem to się nic nie stanie - ale my nie o tym.

musicie się domyślać i tak też ja sam na początku myślałem lecz jak widzicie tytuł jest znacznie inny i chodzi tutaj o SZPAN TAK SZPANPAN.

przekaz jest łatwy chodzi o szpan - w dobie XXI wieku wszystkim odbiła szajba na punkcie szpanu ale wszystko przez social-media chociaż nie zaprzeczę również sam przechodziłem w szkole gimnazjalnej  tego rodzaju przeżycia ponieważ sami wiecie jak to jest będąc dzieciakiem kiedy wasz rówieśnik przychodzi w najaczach lub adasiach za 600 zł i czujesz podświadomie, że też byś tak chciał jednak Cię zwyczajnie nie stać. 

póżniej już miałem na to za przeproszeniem wylane gdy po rozmowie z rodzicami usłyszałem tego typu tekst :

" Synuś przecież nie masz się czym przejmować, przecież kupiliśmy Ci buty za 450 zł więc te 150 zł różnicy Cię nie zbawi"

A tak serio teraz naprawdę, to co wam opowiedziałem to proza życia innych rówieśników - nigdy nie miałem takich problemów ważne było dla mnie żeby but był wygodny i aby dobrze mi się w nim chodziło, a jak na zakupach z rodzicami udało nam się kupić buty w promocji, które przed promocją kosztowały 500 zł - a nam udało się kupić za 200 to śmiałem się  w podświadomości z tych idiotów.

ostatnio rozmawiałem właśnie z pewnym Ojcem, który ma dzieci w wieku nastoletnim i mówi, że teraz to jeszcze gorzej bo buty, które dzieciaki sobie wymyślają już nie kosztują 600 tylko dzieciaki życzą sobie najacze lub martensy  za 800 - mówię wam parodia co ten internet zrobił tym dzieciakom w głowach - to ja nie mam pytań.

Tak była prawda. :)

Zrzut ekranu 2024-04-22 o 16.20.43.png
Image by Megan Bucknall

tede

"Ej ziom! Kiedy znowu tak się zdarzy
Że zobaczysz mnie, siedzącego na skraju
Swojej duszy patrzącego w nicość
W moich oczach zobaczysz
Że chciałem znowu naprawiać świat
Chciałem go zmieniać
Wtedy proszę Cię o jedno
Stań vis-a-vis mnie spójrz
Mi w oczy i jebnij mi
W ryj, żebym się odmulił, ziomek!"

Zrzut ekranu 2024-04-23 o 12.29.26.png
Image by Andrés Gómez
Zrzut ekranu 2024-04-23 o 12.40_edited.jpg

Zaczynamy interpretować pierwsze wersy refrenu w wykonaniu Jaculi.

mowa w tym refrenie jest o wewnętrznych przemyśleniach artysty, który piszę abyśmy co jakiś czas zastanowili się nad wszystkimi swoimi dotychczasowymi decyzjami, zrobili sobie rachunek sumienia odnośnie tego co zrobiliśmy dobrze, a co wydaje nam uznać się za złe.

artysta odsyła nas w głąb naszych dusz i ukazuje nam, że tam trzeba szukać wyjaśnień na nurtujące nas pytania.

raper śpiewa również o naprawianiu świata, możliwe że ten tekst jest skierowany do polityków, którzy notorycznie próbują zarządzać państwem z różnym skutkiem.

w niektórych z państw działa ten system lepiej w niektórych gorzej, a jak sądzicie jak działa system w Polsce ?

moim zdaniem idziemy w pewnym kierunku ale czy wszystkich nas on satysfakcjonuje powiem krótko :

jeśli za minimalną pensję człowieka będzie stać na wynajem mieszkania bądź kupna go w sposób ratalny, zakupu w leasing nowego samochodu oraz utrzymania się pod względem żywnościowym i odzieżowym oraz opieki medycznej to uznam, że nasza POLSKA BUDOWANA JEST W WŁAŚCIWYM KIERUNKU.

zapomniałbym o jeszcze jednej rzeczy jakimi są oszczędności kilka stówek miesięcznie to podstawa - jak na razie musicie poczynania tych ludzi ocenić sami, ponieważ dla mnie przeżycie na tej planecie ogranicza się do tych kilku ważnych aspektów i na dzień dzisiejszy to powinno wystarczyć ludziom.

zastanawiam się również czy jest sens w ratowaniu tego świata jak Raper Tedas, ale on ma inny punkt siedzenia gdyż co innego jak żyjesz za kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie a co innego jak za 6000 tyś PLN.

tede

"Zajebisty life mam, zajebisty life, man
Wypij za to ze mną szampan
Przybij ze mną high-five! Latam po knajpach
Stylem robię im drive-by na tych imprezkach
Kumpel pisze mi bierz tą S-class
Bo ja kupuję Maybach"

tede w kolejnych wersach opowiada o tym, że jego życie udało mu się w 100 % osiągając zamierzone cele na tle biznesowym jak również w życiu codziennym.

Kolejnym aspektem jest posiadany przez niego styl, o którym pisze artysta odnosząc się do jego całokształtu pracy na tle muzycznym jak również w kwesti doboru ubrań.

ostatnim elementem jest podkręcenie reklamy na temat niemieckiej marki samochodu, w której lubuje się artysta i podejrzewam, że jest to mercedes.

ciekawi mnie do jakiej persony pisany był tekst mówiący o maybachu, szczerzę mówiąc nie wiem czasem czy to tylko plotki czy może pewien znany kaznodzieja z Torunia nie jest w posiadaniu tej marki samochodu - podejrzewam, że niestety to były tylko plotki prasowe.

Image by beuwy.com Alexander Pütter

tede

"A mój rap to prawda, nie jakaś chujnia
Wybita w tam tam
Stylu podwójna na bitach dawka
Wolna amerykanka
Syp tu do lolka, a Ty po merry kankan tańcz
Imiona zmieniać można, numery też
Ale fakt to fakt tańczą przy nas szprychy
Wiesz? Super ekstra szprychy
Możesz marzyć o takich dziewczynach - ciebie

Nie może być przy tym"

Zrzut ekranu 2024-04-27 o 07.52.12.png
Image by Markus Winkler

kolejne wersy tego utworu są nawiązaniem przez autora tekstu do opowiadania w swoich tekstach muzycznych prawdziwych i realnych przeżyć artysty - stąd raper wyjaśnia, że zawsze kieruje się prawdą w swoich tekstach.

ciekawym porównaniem, które warto zaznaczyć jest nawiązanie do suszu konopnego ale nie tak szybko, ponieważ może to być tylko podchwytliwe sformułowanie, które nawiązywało do pewnej artystki, która jeszcze w tamtych czasach była zakopana w podziemiu.

 jak wiemy zanim nowość dotrze do przekazu publicznego to tak zwana warszawa zwasze wie szybciej co się święci oraz która młoda artystka pojawi się niebawem na scenie -

mowa tutaj o pewnej piosenkarce właśnie o pseudonimie mery spolsky.

ostatnie nawiązanie prowadzi do pań tańczących w teledyskach za pieniądze widocznie raper płaci takie pieniądze, że to właśnie u niego w klipach występowały najpiękniejsze tancerki w Polsce, moim skromnym zdaniem były przeciętne.

tede

"Możesz marzyć o takich dziewczynach -

ciebie Może choć jedna setna to skuma
Reszta jest nieistotna
Zajebisty life tu mam, weź"

jednak jacek jest swego rodzaju romantykiem tak uważam, choć nigdy nie miał prawdziwej dziewczyny oprócz pani weroniki ale nie wnikajmy to są jego sprawy osobiste.

 w warszawie dużo ludzi udaje, że lubią dziewczyny, a pózniej dowiadujemy, się że jednak tak nie jest ale co do tede'go mam pewność, że tak jak mówi tak jest i tak samo jak MY, ja oraz wszyscy widzowie tu lubimy odpowiednią płeć - ale dla tych innych też znajdziemy tu miejsce.

przechodząc do interpretacji pewnie większość z was nie zauważyła ale jeśli przeczytacie sobie dokładnie ten tekst może nachodzić na myśl pewnego rodzaju aluzja czytaj iluzja sztuki.

nie mowię, że coś łączyło tych dwoje chodzi tylko o pewnego rodzaju domysły...

zaznaczę wam litery i spróbujcie w tym tekście odnaleźć pseudonim artystki:

--------------------------------------------------------------------

"Możesz marzyć o takich dziewczynach -

ciebie nie może być przy tym !

Może choć jedna setna to skuma "

z poprzestawianych napisów ułożymy słowo : SETKA

----------------------------------------------------------------------

nie wiem czy tede używa cos w rodzaju anagramów, czyli związków frazeologicznych, których używał również sam Leonardo da vinci - i jeśli dobrze poszukacie w moich księgach może uda wam się rozszyfrować zagadki, które zostawiam.

wracając do tematu najlepszy duet muzyczyny tego duetu to utwór pt. 

TEDE & SIR MICH "FEAT." LIVE STODOŁA / PÓŁ ŻYCIA NA ŻYWO

link macie po prawej stronie.

Zrzut ekranu 2024-04-27 o 08.19.26.png
Image by Mika Baumeister
Image by Kamilla Isalieva

tede

"Wszystko się zgadza, jak nigdy
Zgadza się jak nigdy
I gdy stoję przed lustrem, to
Mogę wskazać na to, kto jest tu winny
Ja biorę te winy na siebie jak
O tym mówimy to biorę je
Wszystkie i co my robimy tu?
O! - Żyjemy se zajebiście!"

kolejnym aspektem tego utworu jest wręczenie sobie tak zwanych laurów zwycięzcy. artysta poprzez powyższe wersy chce pokazać, że to on jest sprawcą tego sukcesu i patrząc w lustro widzi samego siebie, który doprowadził cel do końca.

dzięki czemu nie ma sobie nic do zarzucenia pisząc przy tym, że jego życie to udane arcydzieło.

Image by Fab Lentz

tede

"Mów: kto rozpierdolił znów show
Kto rozpierdolił OLiS?
Do kogo ciągle burczą
Bo koleś znów coś rozpierdolił
Patrzcie na swoje gówno
Taki mam lajf i dajcie mi żyć nim
I kiedy uderzam tu w
Blat słyszę tylko nożyczki"

vinyl record wall decor_edited_edited.jp

raper odwołuje się do słów, w których piszę, że ten album zmiażdżył konkurencje na rynku oraz w serwisie olis.pl dzięki czemu 14 GRUDNIA 2016 album pt. "keptn: został  wyróżniony złotą płytą  za wyniki sprzedażowe.

przypomnijmy sobie ile krążków trzeba sprzedać aby osiągnąć złoty status płyty - tak to liczba zaczynająca się od 15 000 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. 

kolejnym aspektem poruszanym przez autora jest zbyt mocne wpływanie na życie drugiego człowieka stąd też również apel rapera mówiący o przejmowaniu się swoimi sprawami życiowymi, i rozdzielenie spraw muzycznych od prywatnego życia i podejmowanych decyzji.

tede

"Do czterech dyszek ty licz mi
Tylko ty nie mów jak żyć mi
easyyy, mam bagaże doświadczeń, walizy
Wyszyte złotymi nićmi! I fakt
Że wymagasz więcej od siebie to jebie to
Ale ode mnie weź odbij
Żyje tym lajfem przyjemnie
Przynajmniej dla mnie jest dzień dobry"

przechodząc do kolejnych wersów tede nawiązuje do swoich przeżyć życiowych, które ocenia bardzo wysoko po czym zaznacza, że nie potrzebuje żadnych doradców w kwestiach biznesowych mając za sobą tak wielką bazę przebytych rozwiązanych problemów na swojej drodze po mały polski sukces.

myślicie, że przez te kilka lat zdanie pana jacka w jakiś sposób się zmieniło ? myślę, że tak, a potwierdzenie tych słów możecie usłyszeć na albumie pt. " disco noir" - klikając w link przeniesiesz się do jednego z numerów na tej płycie, w którym mowa jest o marzeniach Pana Jacka dotyczących biznesu, który będzie sam się kręcił kiedy on będzie mógł spokojnie oddawać się urokom zasłużonej emerytury ale aby tak się stało musi posiadać pewny biznes przynoszący comiesięczne przychody.

Zrzut ekranu 2024-05-25 o 07.40_edited.jpg

tede

"Zajebiste mam życie
Marzyciel marzył o nim przedtem
Moja dupa tu mi mówi mi szeptem
Chce pieprzyć cie Keptn'
Piękne życie, choć trefne
Nigdzie nic nie jest pewne dzisiaj
Żyje tylko momentem
Pije Moëtem toast dla życia"

palm tree on beach shore during daytime_
Image by gaspar zaldo

na zakończenie tego kawałka taka ciekawostko - zagwozdka wynikająca z tekstu - bynajmniej mnie ona zaciekawiła, a mianowicie wszystko pięknie, ładnie pan jacula opowiadający o swoim idealnym, życiu pełnym gotówki, wycieczek, dobrej zabawy oraz zdrowia do życia w ciągłym melanżu.

jednak czegoś brakuje nie sądzicie raper wspomina o pewnej kobiecie, która istnieje bądz to tylko przenośnia twórcza ale ciekawi mnie jedno nurtujące pytanie.

gdyby przyszedł do was ktoś kto spełnia wasze życzenia i zaproponował wam całkiem nowe doznania w waszym dotychczasowym życiu coś w stylu : " dostaniesz zdrowie oraz wszystkie bogactwa pozwalające żyć na dostatnim poziomie ale w tym życiu oraz w kolejnych wcieleniach nigdy nie zaznasz prawdziwej miłości ". 

czy zgodzilibyście się na taki układ czy jednak wolelibyście zachować swoje dotychczasowe życie bez wielkiej fortuny, świateł i błysku kamer scenicznych i ciągłych domysłów na temat twojej osoby mówiących o ludzikach lubiących cię za to kim jesteś, czy węszących interes.

ja wam nie odpowiem na tego rodzaju pytanie ale może wam nasunie się jakiegoś rodzaju konkluzja w tym temacie życiowym.

PRODUKCJE / PŁYTY / RADIO NA BAZIE PANA JACKA.

Zrzut ekranu 2023-10-27 o 01.37.55.png
Zrzut ekranu 2023-10-27 o 01.38.04.png
Zrzut ekranu 2024-05-25 o 08.41_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-05-25 o 08.41_edited.jpg
Zrzut ekranu 2024-05-25 o 08.41_edited.jpg

DANE STATYSTYCZNE OD PREMIERY SINGLA DO #2024

Zrzut ekranu 2024-05-25 o 08.11_edited.jpg
Image by Eyestetix Studio

GOLD CD

  • TAK

vinyl record wall decor_edited_edited.jp
  • ODSŁUCH - 7 MLN 

  • KLIP - TAK

  • UTWÓR Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ KLIKNIĘĆ NA PŁYCIE

  • ILOŚĆ HAJSU WYDANA NA POSZCZEGÓLNY UTWÓR - ?

11. zazdro / tede prod. sir mich

i jesteśmy przy numerze 11 zowiącym się pt. " zazdro " oczywiście w produkcji niejakiego SIR MICH'a.

Co tym razem przygotował dla nas artysta ? trudno powiedzieć bywają takie utwory, które nawet ja odsłuchuje po raz pierwszy i tak się stało w tym przypadku.

Wydaje mi się, że słuchacze lubiący klasyczne brzmienie na pewno będą mile zaskoczeni, ponieważ to utwór oparty w różniący się sposób od poprzednich.

ten utwór teDeFa może przypaść do gustu tym co o nim nie słyszeli i na stałe zagości w ulubionych playlistach.

 z racji interesującej melodyki oraz energetyzującego brzmienia, w którym zachowany jest ten kawałek.

Produkcja w ciekawy sposób zaaranżowała wstęp piosenki dodając nietypowy skrecz gdzie na wokalu pojawia się głos innego warszawskiego rapera kryjącego się pod pseudonimem :

" SOKÓŁ " 

Bywa tak, że nie wszyscy raperzy dodają zmasterowane wokale swoich kolegów po fachu z racji tak zwanej " zazdrości "  więc fajnie nam się to zasklepiło odwołując się do tytułu piosenki.

odważna decyzja podjęta przez Jacka w tym wieku bardziej stawiałbym na wspólne trzymanie się starej gwardii bo jak sami widzicie dziś branża to więcej pozerka aniżeli ciężka pracka - klocek po klocku.

dziś dla pseudo artystów ważniejsze jest nagrywanie reklamy kiełbasek aniżeli coroczne wydawanie dobrego albumu muzycznego.

z jakiego utworu i jakie słowa występują w początkowym skreczu tego kawałka ?

" Brak mi słów na takie podejście -zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej, tylko myślisz żeby inni mieli mniej" 

wers pochodzi z utworu : " DAMY RADĘ " wykon. SOKÓŁ, JĘDREK, WWO.

Zrzut ekranu 2024-05-25 o 09.37.17.png
Zrzut ekranu 2024-05-25 o 09.47_edited.j

DAMY RADE - WWO, JĘDREK /

                SOKÓŁ WOJCIECH

Zrzut ekranu 2024-05-25 o 09.39.11.png

swoją drogą to spójrzcie jakie perspektywy rozwoju były kiedyś, a jakie są w dzisiejszej POLSCE...

chyba to zdjęcie i klip mówi wszystko bez słów.

skreczing wyk. sokół / damy radę

"Zawiść i zazdrość mieć więcej, więcej

Zawiść i zazdrość mieć więcej, więcej

Zawiść i zazdrość mieć więcej, więcej

Zawiść i zazdrość mieć więcej, więcej"

utwór rozpoczyna się od skreczu pochodzącego z kawałka pt. "damy radę" w wykonaniu m.in rapera o pseudonimie sokoł.

zazdrość oraz zawiść to oczywiście złe cechy charakteru, które są źle postrzegane przez ogół społeczeństwa choć w XXI wieku tego rodzaju ludzi jest multum.

dlatego jeśli ktoś mówi, że rap to muzyka bez perspektyw właśnie te wersy pokazują, że można z nich wyciągnąć różnego rodzaju zachowania ratujące nasze społeczeństwo od takich poczynań.

jeszcze jednym aspektem, którego możemy się doszukać w tych linijkach jak zwykle pojawia nam się szelest złudnej mamony, w której ten świat się pogrążył.

Image by Josh Appel

tede

"Żyje swoim życiem robię swoje
Nie szczypie się to jest 365
W środku głos nadaje na szczycie - siedź
Za wolno to rozumiesz to przyspiesz więc
Od benz tag on do benz G wagon
Jeździł taką jeden co kręcił wagą
Ja centralnie zazdrościłem mu, że ma go
Kurcze, kiedy drzwi w górze, Murciélago
Typ w bluzie Camo skądinąd Valentino"

Image by Nathan Van Egmond
Image by Miquel Parera
Zrzut ekranu 2024-05-26 o 10.22_edited.jpg

rozpoczynamy interpretacje właściwego utworu, a więc przeczytajmy co ten raper miał tak istotnego do przekazania.

pierwsza część zwrotki nie obdarowuje nas niczym szczególnym - artysta prawdopodobnie piszę o roku przestępnym, a więc liczba 365 możliwe, że oznacza liczbę dni w roku przestępnym wypadającą co cztery lata.

widzimy tu troszeczkę inne postrzeganie kwestii zazdrości kiedy to tego rodzaju emocje mogą działać na nas w sposób motywujący, dający siły i energię do dalszego działania lecz należy pamiętać, że nić pomiędzy tymi dwoma rodzajami zazdrości jest bardzo cienka.

artysta wspomina również o podekscytowaniu, zamiłowaniu oraz zainteresowaniach związanymi z  samochodami klasy premium (prestiż / level bogacz) jakie towarzyszyło mu w dawnych czasach.

czy naprawdę jest się czym ekscytować na punkcie Włoskiej sportowej bryki spod szyldu :

Lamborghini Murciélago

osobiście nie popadam w zachwyt na punkcie samochodów - ważne aby doprowadził mnie z punktu a do b po jak najodpowiedniejszych kosztach transportu.

jednak jeśli was stać to zapraszam do zakupu tego modelu na jednym z portali zajmujących się sprzedażą tych, że używanych maszyn.

tede

"siądę w końcu na tym szczycie, odpalę wino
I będę patrzył czy widzicie to jak oni giną
Towarzyski szalet z niskim morale
Zyski za wszyscy wszystkim orale
Tak tak słyszałem epicki kawałek
Ej pizdki, mam na was wyjebane
Szmalec, zazdrościłem wam jak go nie miałem
Tak, tak infamia by pieniądze i to nie małe
Zawistnie spoglądałem na skryty luksus
Mam misje, jebać wam te zeszyty z luxu"

dalsza kontynuacja utworu potwierdza, że pozytywna zazdrość czasami może wpłynąć na nasz rozwój pozytywnie.

czy po latach artysta osiągnął ten stan zdobycia upragnionego szczytu zawodowego, może kiedyś uda nam się uzyskać odpowiedź na to pytanie.

Image by Markus Spiske

tede / refren

"Zajebisty zarabiacie ten hajs zazdro
Zajebiste macie auta zazdro
Posiadacze wielkich chat zazdro
Kiedy sam będę miał tak zazdro
Cały ten Highlife zazdro
Ja to będę im jadł bo mam gastro
Nic nie inspiruje dziś mnie tak
Bardzo jak ichnie bogactwo zazdro"

Image by Vernon Raineil Cenzon

jakie pieniądze są wystarczające abyś żył na godnym poziomie ? jaka jest różnica czy posiadasz 3 auta czy może tylko 1 ? 

powinniśmy zadać sobie pytanie czy idziemy w takim kierunku, w którym posiadacze tudzież właściciele posiadający choć małe mieszkanie w bloku będą zwycięzcami bo nigdy nie wiesz czy nie przyjdą takie czasy kiedy to nie będzie mieszkań na rynku i wszyscy będą musieli wynajmować - to tylko nieliczne z pytań jakie mamy.

raper wspomina również abyśmy dbali o racjonalne żywienie jedząc nasze ulubione potrawy, choć sam pan jacek nie zdradził nam co je kiedy ma tak zwane gastro.

tede

"Zapierdalasz autopkiem do zakładu pracy
Obok typ z S klasy wkurwiają cię tacy co
To stary Jacy cacy flow
To nie te czasy, stary
Rap znaczy rock'n'roll
Supergwiazd rocka, dziś mamy taki styl
Superwajzorka, muzyka i te traki ty
Antigravity, bo coraz wyżej wciąż fruwam
Jak im grabić kwit? To o no O"

w następnym wersie możemy usłyszeć takie słowo " autopkiem " oczywiście jest to metafora do poruszania się po mieście zwyczajnym autobusem, ponieważ osobiście gdbym miał dzień w dzień jeździć po zakorkowanych stołeczno - miastowych ulicach można byłoby zwariować.

Pan jacek w kolejnym wersie 

Obok typ z S klasy wkurwiają cię tacy co To ? -

stary Jacy cacy flow "

wspomina o swoim tacie i chyba już wiemy skąd u tedego pojawiło się zamiłowanie do mercedesa.

następnie raper porównuje dwa gatunki muzyczne czyli kultowego rock'a do klasycznego hip/hopu/rapu, ale nie o muzykę tu chodzi lecz o styl życia jaki preferują gwiazdy czyli :

dużo seksu z przypadkowymi kobietami jednej nocy przez najdroższe hotele na trasie i niezapomniane chwile z trasy koncertowej.

sam zdecydujesz czy chciałbyś tego rodzaju szalone, gwiazdorskie życie bo przypuszczam, że nie każdy będzie potrafił dostosować się do takich przeżyć. 

Image by Mitchell Johnson
Image by Marcel Strauß

tede

"Skumasz co ciąża u was

ziom co się wczuwasz
Ej nie bądź tak jak kryształ
Masz swag kurwa w tych darmowych łyżwach
Mam parę nówke za gotówke
Z salonu jak Carisma
Ty je dostajesz za foto na insta
Mi Nike je wciska"

Image by Chris Liverani
Image by Jonathan Cooper

zbliżając się do końca utworu spotykamy się z pewnym wyśmiewczym stwierdzeniem rapera mówiącego o powiększaniu ogniska rodzinnego  przez znajomych rapera.

słowo SWAG w wolnym tłumaczeniu oznacza osobę, która swoim stylem wyróżnia się z tłumu poprzez ubiór, odmienny gust muzyczny lub hobby.

raper mówiąc o butach porównuje je do łyżew nie wiem w sumie skąd wzięła się tego rodzaju nazwa, ale może słyszeliście tego rodzaju porównanie :

" Poruszasz się na parkiecie jak na łyżwach " .

tede znany jest również z rozdawania w social - mediach swoim słuchaczom i obserwatorom różnych dropów w tym przypadku mówi o obuwiu marki jaką jest NIKE ponad to wspomina również o samochodzie HONDA CARISMA.

tede

"Zazdro, przyznasz moc kpić z was tak chamsko
Mózg wyłącz idź spać konkwista tak bardzo
Bo kto dziś rap rozpiżdża tak bardzo
Zazdrościsz nam, kiedyś nami tak gardząc
"

kończąc utwór z albumu KEPTn pt. " ZAzdro " słyszymy o chamskich próbach wyśmiewania rapera, kiedy to jego kariera nie była u szczytu, lecz po latach o tych ludziach nie pozostało nic więcej jak ta wzmianka w tym kawałku.

ciekawym słówkiem, który możemy wyszukać w tych kilku wersach jest :

pogarda czyli nic innego jak brak szacunku do drugiego człowieka.

Image by Clay Banks

DANE STATYSTYCZNE OD PREMIERY SINGLA DO #2024

Zrzut ekranu 2024-06-8 o 10.03_edited.jpg
Image by Eyestetix Studio

GOLD CD

  • TAK

vinyl record wall decor_edited_edited.jp
  • ODSŁUCH - 215 TYŚ

  • KLIP - NIE

12. autowpier#ol / tede prod. sir mich

z numerem 12 na naszej liście uplasował się kawałek pt. " autowpierd%ol".

jak myślicie czy będzie to jeden z tych kawałków mniej docenianych, o którym nie zbyt głośno mówi się w muzycznych serwisach papierniczych lecz posiada w sobie cechy warte przynajmniej jednego odsłuchu ? 

w pierwszej kolejności w ucho słuchacza wpada ekstrawagancki, dotąd nie spotykany podkład muzyczny tudzież czytaj bit, ponieważ do początku refrenu melodyczność utworu oparta została o wystukiwanie kilku klawiszy na instrumencie pewnie domyślacie się, że chodzi o typ instrumentu klawiszowego. 

być może jest to orginalny dzwięk pochodzący z instrumentu jakim jest fortepian bądź keyboard, lecz mogę się mylić biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości aranżacji komputerowej.

Image by Lorenzo Spoleti
Image by Martin Hexeberg

tede

"Nie jestem fanem takich zwrotek, choć to ten motyw ma to
Słyszałem wiele tych płyt tu z cyklu motywator
Zupełnie mnie to nie jara, lecz jak wiadomo jest respekt
Ktoś tego słucha no to fajnie, skoro tak chce, ja nie chce
Ty mi nie mów co trzeba, wiem co dla mnie najlepsze
Nie miałem formy totalnie, dziś ją mam po 40-tce
"

Image by Aleksander Saks
Zrzut ekranu 2024-06-16 o 10.22.11.png
Zrzut ekranu 2024-06-16 o 10.21.31.png

KLIKNIJ W OBRAZ I SPRAWDŹ.

Zrzut ekranu 2024-06-16 o 10.21.47.png

także, ten tego zaczynajmy interpretację pierwszych linijek utworu " autowpier%ol "

 w wykonaniu piosenkarza o pseudonimie tede. 

jeśli chodzi o bieżący utwór -  tym razem raper stara się poruszać tematy, które w pewien sposób pomagają nam radzić sobie z  doczesnymi problemami bądź bolączkami życiowymi, są to tak zwane utwory motywacyjne pomagające nam dotrzeć do naszych wcześniej postawionych przed samym sobą celów lub założeń.

artysta oznajmia, że nie potrzebuje wsłuchiwać się w tego rodzaju aranżacje dzwiękowa z tego względu, że przez te wszystkie lata działalności na scenie sam w odpowiedni sposób potrafi zmotywować samego siebie do działania.

no właśnie, a jak u was jest z tego rodzaju planami, założeniami, które wcześniej sobie postawiliście choćby nawet w osiągnięciu wymarzonej przez was sylwetki to jeden z prostych przykładów, które możemy podać...

Pewnie część z was uprawiając różnego rodzaju sporty coraz częściej korzysta z różnego rodzaju legalnych wspomagaczy siłowych jakimi są odżywki dla ludzi uprawiających różnej maści sporty.

 próbując osiągnieć upragnioną formę dosłownie wszyscy teraz wykorzystują teraźniejsze suplementy diety oraz inne wspomagacze siłowe np. kreatynę, metabol lub innego typu chemiczne wspomagacze bez, których dzisiejszy świat sportu praktycznie nie istnieje.

A więc jaka firma waszym zdaniem ma najlepsze odżywki ?

używacie tych pochodzących z naszego rodzimego państwa czy może bardziej smakują wam odżywki z kraju jakim są STANY ZJEDNOCZONE gdzie jak wiemy KULTURYSTYKA Jest na bardzo wysokim poziomie.

 

Tak więc jeśli o mnie chodzi znam kilka firm są to przede wszystkim OLIMP oraz SFD.

Pan jacek opowiada również, że po 40 roku życia udało mu się odzyskać tak zwaną drugą młodość dokładnie nie wiemy jak uzyskał tego rodzaju formę, możliwe że stało się tak za sprawą aktywności fizycznej, którą uprawia bo jak sami wiecie Tede jest wielbicielem jazdy na rowerze.

osobiście nie widziałem ale z opowieści innych warszawiaków dowiadujemy się, że Pan Jacek kilka razy w tygodniu przemieszcza się po warszawskich zakamarkach swoim unikalnym egzemplarzem dwuśladu.

tede

"Choć wiesz, to że dawniej to jeździłem na desce
Jadę po mieście mym bike'em, a w głowie jadę z kurestwem
Nie robię zdjęć na siłowni, po prostu ćwiczyć tam chadzam
Nie muszę liczyć kalorii, bo jak wpierdalam to spalam
Zapewne gdybym się wczuł w to i sztywno trzymał dietę
Przypominałbym atletę, Tede, mając czterdzieche"

przechodzimy do kolejnych wersów utworu, i tym razem czeka nas pewne napomknienie odnośnie sportów.

artysta opowiada o dawnych latach kiedy to był zapalonym fanem jazdy na deskorolce, jak sami się orientujecie moda ta przyszła do nas ze stanów zjednoczonych i tam również występowało zależne zjawisko ondośnie muzyki hip/HOP & rap, że właśnie ta subkultura lubowała się właśnie w jednym z tego rodzaju sportów ulicznych.

swoją droga ciekawe jak wyglądała pierwsza w życiu deskorolka tede'go.

takiego zdjęcia niestety nie posiadamy w naszym zbiorze ale odsyłam was do ciekawego utworu, w którym promowana była jazda na desce w mieście stołecznym Warszawa.

link jak zawsze klikając w obrazek.

raper wyśmiewczo podchodzi do tych " niby sportowców ", którzy chodzą na siłownie ze względów pijarowych, aniżeli bardziej niż dla zachowania dobrej formy.

w sumie się z tym zgadzam, ponieważ nie jest to zbyt dobra postawa dla kogoś kto naprawdę kocha sportowy styl życia.

tede zaznacza również, że nigdy nie zwracał zbytniej uwagi na to jakie posiłki spożywa pewnie sami wiecie i kojarzycie tych Typów i typiarki, które z licznikiem kalori w aplikacji robią zakupy.

Image by Taylor Smith
Zrzut ekranu 2024-06-18 o 17.40.12.png
Screenshot_20240618-175702.png

tede / refren

" Więcej ruchów, a mniej pierdolenia
W duchu mówię sobie sam, "Pierdol lenia"
Nawet jak gnam i czas średnio miewam
Nie ma tak, że go na autowpierdol nie mam
Więcej ruchów, a mniej pierdolenia "

Image by Denys Nevozhai
Image by Zac Ong

czym tym razem zaskoczy nas artysta, przechodzimy więc do refrenu i sprawdźmy o czym jest w nim mowa.

na wstępie jak sami możecie usłyszeć lub przeczytać w pierwszej linijce tede mówi o wykonywaniu ruchów. zapytacie więc jakich ruchów odpowiedź jest prosta nie chodzi tutaj oczywiście o kwestię ćwiczeń sportowych, a bardziej o metaforę, która się w nich znajduje.

to przecież proste jeśli będziesz ciągle gadał o tym, że idziesz na siłownię, stworzysz jakiś hit muzyczny albo, że wrzucisz jakiś ciekawy film lub aplikacje na yotubue.com to po prostu idź i to rób - nic Ci nie da, że przez cały tydzień będziesz tylko myślał o tym co chcesz wykonać nawet jeśli zadanie wymaga poświęcenia danemu zadaniu większej ilości czasu to idź i to zrób. wykonuj te czynności regularnie, małymi porcjami, a po kilkunastu dniach zauważysz różnicę.

Właśnie o to w tym chodzi abyś nie gadał o tym co chciałbyś zrobić, lecz o tym abyś wziął się w garść i to zaczął wykonywać.

tede

" No dobra przyszedł ten moment, ziomek
Zacząłem kumać jak tego teraz nie zrobię,

to nigdy już się nie uda
I nie czekałem na wsparcie, sam wziąłem za rogi byka
Tam gdzie coś robisz dla siebie, to też jest potrzebny tytan
Nie jeden tytan mnie pytał, czy ktoś mi czegoś dosypał
Jedyny doping to robi mi tu iPod i muzyka "

W ciągu większości tego utworu narracja opiera się na podtrzymywaniu ducha motywacji, która drzemie w każdym z nas z tym, że musimy potrafić ją w sobie odnaleźć.

Tede w swojej nawijce piszę właśnie o tym momencie kiedy to doznał tego rodzaju oświecenia życiowego i zaczął zdobywać szczyty lecz nie takie jak pewnie myślicie sobie w duchu.

Oczywiście nie chodzi mi o te z waszymi partnerkami w łóżku tylko te szczyty, które przyniosą wam satysfakcję oraz siłę do dalszych realizacji waszych celów.

utwory, kawałki oraz piosenki są dla mnie pewnego rodzaju zwierzeniami, każdego z artystów i tak jest tym razem.

artysta w kolejnych wersach opowiada o tym, że zrezygnował z prostego życia jakie dawała mu telewizja kariera bo jak sami dobrze wiecie, że do dnia dzisiejszego Jacek Graniecki mógł mieć załatwioną, prostą robotę w jednej z największych stacji telewizyjnych jakim był TVN po jego jednym z wystąpień na planie filmowym jako aktor w serialu pt. " wszyscy kochają Romana " lecz on sam wybrał ścieżkę tworzenia czegoś swojego co poskutkowało budową stworzenia jego planu na własne imperium.

ostatnimi wzmiankami w powyższym tekście jest głupie gadanie ludzi na tematy, o których nie mają zielonego pojęcia. pewnie wiele razy słyszeliście plotki na wasz temat o tym w jaki sposób powinniście prowadzić swoje życie ? 

 tede'go również ta kwestia nie ominęła i wspomina o pewnych ekscesach w jego życiu na temat sypania ścieżek, a przecież to rzecz nie istotna bo przyszliśmy się tutaj czegoś dowiedzieć, posłuchać jego twórczości a nie rozpatrywać kwestie kiedy, co oraz kto i po co komu sypał.

raper odpowiada na tego rodzaju plotki i ucina je jednym zdaniem, że jedyny doping jaki używał to był odtwarzacz muzyczny i oczywiście energiczna MUZYKA.

Lecz jeśli muzyka Cię nie interesuje mamy dla was przygotowane również całkiem inne zainteresowania typu CORRIDA - klikając w TE rogi BYKA zobaczysz co TO prawdziwa Południowa AMERYKA. #nosotros

Image by Brett Jordan
Zrzut ekranu 2024-06-20 o 10.16.42.png
Image by Hans Eiskonen

tede

" Latami coś w sobie tłumisz, potem to z Ciebie wypływa
To jak agresja na streetach, a ja się w tekstach wyżywam
Jak koncerty te grywam, to musi być tak kondycha
Jest presja znowu rozjebać, wiesz że nie wydygam
Bo kurwa po to tak ćwiczę, by cały czas w ruchu być tam
Nie mowie Tobie co masz robić, spróbuj żyć tak
"

Image by Susan Wilkinson
Image by Nik
Image by Adrian Korte
Zrzut ekranu 2024-06-20 o 16.15.17.png

kolejne wersy, kolejne rozważania tym razem wchodzimy w tematykę emocji - 

więc dalej jedziemy.

" latami coś w sobie tłumisz, potem to z ciebie wypływa "

z czym kojarzy wam się tego rodzaju przekaz ? 

dla mnie jest to oczywista mowa o skrywanych emocjach w głębi samego siebie, i to jest bardzo ważna kwestia, ponieważ pewnie kilku takich się znajdzie, którzy nie uzewnętrzniają zbytnio swoich emocji, a więc jak wam się wydaje wolicie przebywać z ludźmi, którzy będą wam mówić wprost nawet najgorszą prawdę czy może wolicie spędzać czas z kimś kto będzie udawał, że wszystko jest dobrze choć tak naprawdę jest to fikcja ?

osobiście należę do tych pierwszych, którzy mówią tak jak to naprawdę wygląda bez zbędnego owijania w bawełnę, myślę że tego rodzaju zachowania w ludziach są bardziej cenione przez środowisko.

kolejnym aspektem społecznym, który poruszany jest w tekście to o wszędobylskiej

agresji i zachowaniach międzyludzkich.

coraz częściej z niektórymi ludźmi już nie da się porozmawiać -

nie rozumieją tego, że każdy może mieć inny światopogląd na dany aspekt więc zamiast słuchać siebie nawzajem po czym przeanalizować co ktoś drugi ma do przekazania oraz podać pewnego rodzaju argumentacje to sprawa wygląda w rzeczywistości całkiem inaczej.

typu tylko ty masz racje i nie interesuje mnie, że drugi rozmówca może mieć inne zdanie skoro działamy przez odwiecznie utarty schemat typu : tysiące innych osób myślą w ten sam nie przemyślany sposób więc to musi być prawda.

jest to coś w rodzaju propagandy no bo słuchaj jeśli będziesz w telewizorku przez 20 dni powtarzał ten sam rodzaj informacji to po pewnym czasie większość tych ludzi w to uwierzy i nie spróbuje tego sprawdzić lub przeanalizować po prostu jest tak jak ten ktoś Ci wpoił do tego  łba.

elementem kończącym jest presja z jaką borykają się na codzień artyści, sportowcy, aktorzy i wszyscy Ci którzy wykonują w jakimś stopniu odpowiedzialną pracę.

tede mówi o tym aby zawsze oprócz zachowania formy fizycznej być w pełnej świadomości kondycji psychicznej co jest bardzo ważną kwestią, ponieważ jak wiadomo w sporcie jak zarówno poza nim :

59 % to wyszkolenie fizyczne, a pozostałe 41 to PSYCHIKA - jeśli ona nam padnie to cała reszta nie ma większego znaczenia.

tede

" Miały być dragi, balangi i na gimbusach hajs trzepać
A tu treningi i sztangi, i co gorszę jest przekaz
Na szczęście nikt z nich nie sprawdzi i będą dalej mnie jechać
Popijając mieszanki prosto z shaker od Treca
A ja wsiądę na Treka, pierdolnę się w te i wewte
Posłucham nowych kawałków, poprawię nowym mixtapem "

zostały nam ostatnie wersy do przekładu i numer 12 na naszej liście pt. "autowpier#ol " z płyty KEPTN.

" Miały być dragi, balangi i na gimbusach hajs trzepać, 

A tu treningi i sztangi, i co gorszę jest przekaz "

więc tak, jak sami dobrze wiecie rapu słuchają przede wszystkim ludzie względnie młodzi z naszych analiz wynika, że najwięcej słuchaczy muzyki hip/hop & and rap w polsce to ludzie od 14 do 30 roku życia, choć zdarzają się wyjątki to dane statystyczne słuchaczy rozkładają nam się w ten oto sposób.

jak sami słyszycie pewien warszawski establishment oceniał bardzo słabo możliwości tede'go lecz sam raper w swych tekstach opowiada, że chciał pozbyć się tej strasznej otoczki, którą nad nim zawiesili i postanowił zmienić postrzeganie o jego osobie w mediach publicznych.

nie ma co się wzajemnie oszukiwać w takim kierunku idzie świat, nikt nie chce założyć kapci w wieku 20 lat usiąść przed telewizorem lub na ogrodzie i patrzyć w niebo z nadzieją, że ktoś kiedyś pozmienia światopogląd w naszej kochanej ojczyźnie jaką jest polska.

jeśli raperzy starej daty jak Paluch, SOLAR/BIAŁASGural, Pezet, Hemp Gru, onar, sokół i inni pisząc swoje teksty opowiadają to co widzą realnie na żywo pod sceną czyli powolny proces zastępowania używki jaką jest alkohol w dragi typu marijuana.

nie ma sensu walczyć z systemem w walce, która jest z góry przegrana - najważniejsze w mojej opinii to dać TOWAR SPRAWDZONY I DOBREJ JAKOŚCI aby młodzież, która tego używa mogła nie martwić się czy to co kupują to w rzeczywistości sprawdzona marihuana czy jakieś dopy, które powinny zniknąć z rynku.

każdy ma swoje zdanie ja ZAPEWNIE wAM bezpieczeństwo w tym TEMACIE.

jak sami się orientujecie Pan Jacek jeździ na rowerze ale tym razem dowiadujemy się, że on sam korzystał z suplementacji od firmy Trec Nutrition - po prawej stronie macie jeden z produktów, który produkuje ta marka. 

PROSZĘ NIE SUGEROWAĆ SIĘ NASZYM MATERIAŁEM REKLAMOWYM - KORZYSTAJ Z SUPLEMENTÓW W SPOSÓB JAKI ZOSTAŁ ON OPISANY NA ETYKIECIE INFORMACYJNEJ DOŁĄCZONEJ DO PRODUKTU - PAMIĘTAJ ! #jon #apteka

ostatnią rzeczą o której wspomina artysta to jego słabość do rowerów marki TREK oczywiście jest to zagraniczna marka i uprzedzam, że nas małych szaraczków nie będzie stać na tego typu rowery, ponieważ ceny są z kosmosu ale widocznie Tede lubi drogie marki szkoda tylko, że wszystkie drogie marki pochodzą z zagranicy i zamiast kapitał rowerowy był budowany w polsce i pieniądze również MAJĄ TRAFIAĆ do polskiego budżetu to jak zwykle ARTYŚCI promują zagraniczny towar, ale nie dziwię się jakość mówi sama za siebie i  kiedy trzeba było inwestować w POLSKIE MARKI w latach 80/90 to żaden POLITYK NIE KRZYCZAŁ GŁOŚNO W TEJ SPRAWIE ! #

Zrzut ekranu 2023-08-6 o 08.10.24.png
Screenshot_20240623-154312.jpg
Screenshot_20240623-154518.jpg
Zrzut ekranu 2024-06-23 o 15.51.50.png
Zrzut ekranu 2024-06-23 o 16.05.40.png
bottom of page